Pieņem ekspluatācijā restaurācijas darbus divos kultūras pieminekļos10. jūlijs, 2019Nekustamais īpašums

  Fasādes restaurācija Fr. Brīvzemnieka ielā 7
  1 no 2Fasādes restaurācija Fr. Brīvzemnieka ielā 7.
  Verandas restaurācija Kūrmājas prospektā 19
  2 no 2Verandas restaurācija Kūrmājas prospektā 19

  Vairākos objektos ir pabeigti restaurācijas darbi (būvdarbu kārtas), kas bija iespējami ar pašvaldības līdzfinansējumu kultūras pieminekļu saglabāšanas programmas ietvaros. Būvvaldes komisija pieņēmusi ekspluatācijā fasādes restaurāciju Fr. Brīvzemnieka ielā 7 un verandas restaurāciju Kūrmājas prospektā 19.

  Fasādes restaurācija Fr. Brīvzemnieka ielā 7
  Vietā, kur izveidots sabiedriskais centrs Juliannas pagalms, ir paveikta restorāna Mo ēkas fasādes jeb brandmūra pret Tirdzniecības kanālu restaurācija.

  Vairāk nekā 200 kvadrātmetru lielā platībā notīrīts agrākā ražošanas ceha fasādes ķieģeļu mūra šuvojums, izkalti un pret labiem, atbilstošas krāsas un izmēra ķieģeļiem nomainīti bojātie un sadrupušie sarkanie ķieģeļi. Atjaunoti četri esošie logi brandmūra sienā un mūra augša nodrošināta pret lietus ūdens ietekmi - ar cinkota skārda uzliku.

  Šie restaurācijas darbi īstenoti ar pašvaldības līdzfinansējumu. Pašvaldība 100 procentu apjomā finansēja arī būvuzraudzības izmaksas.

  2017. gadā jau paveikta restorāna Mo ēkas fasādes restaurācijas pirmā kārta. Tās ietvaros, arī ar pašvaldības līdzfinansējumu, restaurēta ēkas siena un logi, kas piekļaujas Fr. Brīvzemnieka ielai. Pirms tam ar pašvaldības atbalstu veikta arī ēkas arhitektoniski mākslinieciskā izpēte.

  Tagadējā Juliannas pagalmā kādreiz atradās šūšanas fabrika “Sprīdītis”, vēl senāk - Johana Viktora Nīmaņa drukātava un citas nu jau aizmirstas mazās ražotnes. Pateicoties ēkas īpašnieku radošajai pieejai, īpašuma vēsturiskais izskats te saglabāts un veiksmīgi apvienots ar izmantošanas jaunajām funkcijām.

  Uzziņai
  Fr. Brīvzemnieka iela 7, 3. kārta - brandmūra restaurācija; autoruzraudzība
  Pasūtītājs: SIA “LPX”
  Būvprojekta izstrādātājs (autoruzraugs): SIA “MARK ARHITEKTI”, arhitekts Jānis Sauka
  Restaurācijas darbu veicējs: SIA “FBZ”
  Būvuzraudzības izmaksas: 903,18 eiro
  Piešķirtais līdzfinansējums: 12 474,90 eiro

  Verandas restaurācija Kūrmājas prospektā 19
  Darbi sākās 2018. gada rudenī un šā gada martā/aprīlī pabeigta visas ēkas restaurācijas projekta pirmā kārta.

  Tagad pret Kūrmājas prospektu ir vērsta sūnu zaļā tonī krāsota, ar koka dekoratīviem elementiem izdaiļota viegla konstrukcija, kas būvei piešķir individualitāti, raksturu, stilu.

  Būvdarbu pirmās kārtas ietvaros pieaicinātie celtnieki, SK Jumts SIA namdari, veica verandas demontāžu un visu detaļu marķēšanu, tad pārmūrēja un izlīmeņoja pamatus, restaurēja esošās koka detaļas un izgatavoja trūkstošās - pēc pieejamiem vēsturiskajiem paraugiem.

  Veranda uzstādīta atpakaļ sākotnējā vietā un veidolā, veikta koka detaļu gruntēšana un krāsošana, uzlikts cinkota skārda jumtiņš. Verandas izteiksmīgie dekori, kas no attāluma atgādina smalkas mežģīnes, veidoti koka siluetgriezuma tehnikā.

  Kūrmājas prospektā vēl daudz darāmā, lai tā atgūtu agrāko daiļumu, kā to paredz SIA Kokile (arhitekte Laura Kozlovska) izstrādātais restaurācijas projekts.

  Nākamais lielais darbs būs jumta remonts, tad - visu četru fasāžu restaurācija no pamatiem (cokola) līdz skārda aizsargapmaļu un nolauzto vējadēļu uzstādīšanai, ietverot sienu pamatkonstrukciju, logu un durvju restaurāciju.

  Trīs gadu laikā ēkas īpašnieki par saviem līdzekļiem ir spējuši paveikt kultūras pieminekļa tehnisko apsekošanu, ar pašvaldības līdzfinansējumu - arhitektoniski māksliniecisko izpēti un apjomīgā restaurācijas būvprojekta izstrādi un, pats svarīgākais, arī ar pašvaldības atbalstu, īstenot šā būvprojekta pirmo kārtu.

  Uzziņai
  Ēkas fasādes un jumta restaurācija Kūrmājas prospektā 19, 1. kārta (verandas resataurācija), autoruzraudzība
  Pasūtītājs: Ēkas īpašnieks
  Būvprojekta izstrādātājs (autoruzraugs): SIA “Kokile”, arhitekte Laura Kozlovska
  Restaurācijas darbu veicējs: SIA “SK Jumts”
  Būvuzraudzības izmaksas: 1008,24 eiro
  Pašvaldības piešķirtais līdzfinansējums: 15747,26 eiro

  Informāciju sagatavoja

  Aigars Štāls
  Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists
  Tālrunis: 26 444 290
  E-pasts: aigars.stals@liepaja.lv