2018. gadā Liepājā notikuši aptuveni 2000 dažādi pasākumi6. decembris, 2018Kultūra

  1 no 5
  2 no 5
  3 no 5
  4 no 5
  5 no 5

  Liepājas kultūras dzīve 2018. gadā bija ļoti daudzveidīga un krāšņa. Ikviens varēja atrast savai gaumei piemērotu aktivitāti - bija gan bagātīgi pārstāvēts tradicionālās un klasiskās mākslas un kultūras piedāvājums, gan varēja baudīt līdz šim neierastus un ļoti īpašus kultūras piedāvājumus no visas pasaules.

  Liepājas Kultūras pārvalde kopā ar citām pilsētas kultūras iestādēm un pasākumu organizatoriem šogad stiprināja Liepājas tēlu kā kvalitatīvu un augstvērtīgu pasākumu norises vietu.

  “Aizvadītais gads Liepājas kultūras dzīvē bija īpaši spilgts un tas rotājās Latvijas simtgades svinību krāsās, bet, neskatoties uz plašo simtgades programmu, netrūka daudz ļoti īpašu un ar pasaules vērienu radītu unikālu projektu. Vēlos uzsvērt, ka Liepājas kultūra nav tikai pasākumi, kas ir redzamākā nozares daļa. Liels darbs tiek veikts, kas plašākai sabiedrībai ir mazāk manāms - mums kā pašvaldībai šogad bija svarīgi veikt pilsētas kultūras mantojuma izpēti un saglabāšanu, kā arī turpināt nodrošināt kultūras dzīves izaugsmes tendencēm atbilstošu un pievilcīgu kultūras nozares infrastruktūru,” atzina priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sporta jautājumos Atis Deksnis.

  Ar šī gada kultūras piedāvājumu Liepāja sevi arvien spēcīgāk iezīmēja ne tikai Latvijas, bet visā Baltijas kultūras kartē kā unikālu, spēcīgu un jaudīgu spēlētāju.

  “Mums ir svarīgi pilsētniekiem un viesiem piedāvāt un nodrošināt iespēju baudīt kvalitatīvus un augstas raudzes māksliniekus, tādēļ arī nākamajā gadā Liepājas kultūras piedāvājums būs spilgts un kvalitatīvs – pieejams visplašākajām auditorijām. Tāpat viena no mūsu prioritātēm gan šogad, gan arī nākamajā gadā būs stiprināt Liepājas īpašo devumu Latvijas un starptautiskajā kultūras telpā, kā arī atbalstīt mūsdienīgus, radošus procesus visdažādākajos kultūras un mākslas veidos, veicinot iedzīvotāju pašizpausmi un līdzdalību,” atzina Kultūras pārvaldes vadītājs Juris Jirgens.

  Kultūras pārvalde šogad organizēja vairākus lielus bezmaksas pilsētas mēroga pasākumus – kopumā nodrošinot liepājniekiem un pilsētas viesiem iespēju piedalīties 24 lielos publiskos pasākumos – 4. maija svinībās, Jūras svētkos, Čakstes laukuma koncertos, 18. novembra koncertā, Ziemassvētku egles iedegšanā, Jaunā gada svinībās un citos. Īpaši liepājnieku atzinību šogad izpelnījās Čakstes laukuma koncerti, kuros uzstājās grupa “Da Gamba”, Bruņoto spēku orķestris un apvienība “Kanisaifa”. Tie bija pasākumi ar ļoti kvalitatīvu saturu un ikvienam pieejami bezmaksas. Arī jaunais, 2019. gads, tiks sagaidīts vērienīgi – ar Intara Busuļa koncertu un uguņošanu pie koncertzāles “Lielais dzintars”.

  Tāpat Kultūras pārvalde kopā ar Liepājas muzeju un teātri nodrošināja simtgades programmu pilsētā – jauniešu lielkoncertu “Liepāja izaicina”, kurā vairāku mēnešu garumā 30 radoši Liepājas jaunieši līdzdarbojās pasākuma režijas, scenārija, scenogrāfijas un publicitātes veidošanā.

  Pulcējot 4000 apmeklētājus, koncerts “Liepājas Olimpiskajā centrā” norisinājās divas dienas. Simtgades programmas ietvaros Liepājas teātrī uzvesta jauna izrāde “Liepāja - Latvijas galvaspilsēta”, Liepājas muzejā simtgadei veltīta ekspozīcija par Latvijas Pagaidu valdības laiku mūsu pilsētā, 2 mēnešus ikvienam bija iespēja apskatīt izstādi “Brīvības ielas stāsts” un baudīt citus nozīmīgus simtgades kultūras notikumus.

  Valsts svinību noskaņās tika izrādītas arī simtgadei veidotās latviešu filmas - koncertzālē un Liepājas Latviešu biedrības namā varēja skatīt vairākus seansus.

  Kā dāvana valsts svētkos izskanēja 18. novembra svētku koncerts pie koncertzāles, kurā simboliski satikās 3 stihijas un kas pulcēja rekordlielu apmeklētāju skaitu. Šis bija viens no lielākajiem pasākumiem, ko pēdējo gadu laikā pilsēta pati saviem spēkiem ir realizējusi. Kopumā svētku pasākuma nodrošināšanā piedalījās aptuveni 300 cilvēki - gan pasākuma tehniskie realizētāji, gan muzikālās apvienības, dejotāji, radošā komanda un citi iesaistītie. Koncerta stāstu veidoja tautasdziesmas un tautā mīlētu Liepājas autoru dažādos laikos radītās dziesmas, par kurām balsoja paši liepājnieki.

  Koncertzāles programma “Pasaule Lielajā dzintarā” un Liepājas mākslas forums stiprināja Liepājas tēlu kā nebijušu un īpašu kultūras norišu vietu, sniedzot iespēju klausītājus iepazīstināt ar dažādu mūzikas žanru zvaigznēm. Liepājā kopumā 2018. gada laikā uzņemti mākslinieki no 70 dažādām pasaules valstīm. Ar aizrautīgām un drosmīgām programmām sērijas ietvaros Liepājā viesojās izcili mākslinieki no Eiropas, Āzijas, Āfrikas un Amerikas.

  “Augstu māksliniecisko lidojumu sasniedzām ar "Liepājas Mākslas forumu" septembra beigās, kas pilsētā kļūst par aizvien stabilāku mūsdienu mākslas platformu laikmetīgai domāšanai, izziņai un domu apmaiņai. Kopā ar liepājniekiem, pilsētas viesiem no visas Latvijas un ārvalstīm festivāla un sērijas koncertos esam ar ovācijām uzņēmuši tādus pasaules klases māksliniekus kā kameransambli "Het Collectief", blūza un fanka karali Boniju Fīldsu, laikmetīgās mūzikas komponistus Benu Frostu un Daniels Bjarnasonu, izcilo dejotāju Lizbetu Gruvezu, avangarda mūzikas kulta grupu "Bang on a Can All-Stars", "Bl!ndman" saksofonistus, klavesīna tīrradni Žanu Rondo un virkni citus māksliniekus. Nav šaubu, 2018. gads koncertzālē aizvadīts patiesi spilgti, drosmīgi un mūsdienīgi,” norāda koncertzāles "Lielais dzintars" mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

  Tāpat spilgtas un neaizmirstas emocijas šogad koncertzālē sagādāja Andra Nelsona un Gewandhaus orķestra svētku koncerts ar spožo operdīvu Kristīni Opolais.

  Liepājas teātris šogad uzveda deviņas jaunas pirmizrādes, un izrādes kopumā šogad noskatījušies jau 65 000 apmeklētāju. Ar jaunu enerģiju un sparu teātra kolektīvs skatās uz 2019. gadu, kad teātrī jaunas izrādes iestudēs jau līdz šim skatītājiem iemīļotie un godalgotie režisori Konstantīns Bogomolovs, Sergejs Zemļanskis, Elmārs Seņkovs, Laura Groza - Ķibere un citi.

  Arī Liepājas leļļu teātris šogad bijis bērnu iemīļots – kopējais apmeklējumu skaits bijis 8000, uzvestas 4 pirmizrādes un kopumā notikušas 120 izrādes.

  Aktīvi Liepājas kultūras dzīves kuplināja arī “Liepājas Olimpiskais centrs”, kurā šogad kopumā norisinājušies 188 dažādi kultūras notikumi visdažādākajām gaumēm un tos apmeklējuši 65 000 apmeklētāju. Šogad palielinājies arī Liepājas muzeja apmeklētāju skaits - 2018. gadā muzeja durvis vērtas 45 000 reižu un bija apskatāmas 45 izstādes.

  Savu devumu kultūras dzīves stiprināšanā sniedzis arī Liepājas Latviešu biedrības nams – 2018. gadā te notikuši 50 pasākumi un kopējais apmeklētāju skaits sasniedzis 120 000.

  Lielu darbu ieguldīja tie 34 kolektīvi, kuri piedalījās XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos un godam nesa mūsu pilsētas vārdu šajā svarīgajā notikumā. Kopumā no Liepājas lielajos svētkos piedalījās 863 dalībnieki.

  Svarīgi atzīmēt, ka Liepājas pilsēta ne tikai rīkoja dažādus pasākumus, bet veicināja arī dažādu nozaru attīstību un novērtēja labākos savā jomā. Šogad pieauga Egona Līva balvai iesniegto grāmatu skaits – konkursam bija pieteiktas 17 grāmatas, kas ir pēdējo gadu lielākais vērtējamo darbu skaits.

  Nostiprinājās arī Liepājas kultūras gada balvas prestižs – ik gadu tiek apbalvoti spilgtākie un nozīmīgākie kultūras notikumi un to radītāji pilsētā. Nominantu saraksts apliecina, ka Liepājas kultūras dzīve ar katru gadu kļūst arvien kvalitatīvāka. Tāpat Kultūras pārvalde sniegusi finansiālu atbalstu dažādu grāmatu izdošanā.

  Kultūras projektu konkursā šogad atbalstīti 18 projekti 40 000 eiro apmērā un tika veicināta dažādu citu kultūras nozaru attīstība – Kultūras pārvalde piedalījās dzejas dienu, muzeju nakts, mākslas plenēra un citu kultūras norišu atbalsta sniegšanā. Šogad piešķirta rekordliela summa kultūrvēsturisko pieminekļu saglabāšanai - 256 600 eiro.

  Joprojām liepājnieki ir arī aktīvi vietējo bibliotēku apmeklētāji, šogad bibliotēkās reģistrēti 399 559 izsniegumi (grāmatas, periodika u.c.) un kopumā bibliotēku apmeklējums šogad bijis 292 886.

  Kopumā šogad Liepājā notikuši aptuveni 2000 dažādi pasākumi jeb aptuveni 160 pasākumi mēnesī. Kopējais Liepājas pašvaldības atbalsts kultūras dzīves stiprināšanā 2018. gadā bija 10% no visa pilsētas budžeta jeb 5,5 miljoni eiro.

  Informāciju sagatavoja

  Zita Lazdāne
  Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas
  Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja
  Tālrunis: 22 017 277
  E-pasts: zita.lazdane@liepaja.lv