Aicina pārbaudīt veselību Eiropas testēšanas nedēļas ietvaros22. novembris, 2018Veselība

  Divas rokas, vienas rokas baltos cimdos, mērierīces duršana pirkstā
  1 no 1Ikviens no 23. līdz 30. novembrim aicināts rīkoties, lai uzzinātu savu HIV un hepatītu statusu,

  No 23. līdz 30 novembrim arī Liepājā notiks Eiropas testēšanas nedēļa, kuras sauklis arī šajā gadā ir “Test. Treat. Prevent.” jeb latviski – “Testēt. Ārstēt. Novērst.” ar mērķi veicināt visu HIV un hepatītu jomā darbojošos partneru sadarbību, lai kopīgiem spēkiem aicinātu cilvēkus veikt HIV un hepatītu testus, veselības profesionāļus testēšanos piedāvāt, savukārt politikas veidotājus būt zinošākiem par testēšanas nepieciešamību un ieguvumiem.

  Liepājā Eiropas testēšanas nedēļas organizatoru sadarbības partneris nemainīgi ir Sociālā dienesta Atkarību profilakses centrs, kurā tiek piedāvāta iespēja veikt HIV un hepatītu eksprestestus, kā arī ir pieejama informācija un konsultācijas par HIV, AIDS un hepatītiem latviešu un krievu valodā. Atgādinām, ka eksprestestu veikšana notiek bez maksas, anonīmi un konfidenciāli.

  Lai uzzinātu savu HIV un hepatītu statusu, jāpiezvana uz tālruni: 63 456 120 vai jāatraksta uz e-pasta adresi: atkaribucentrs@gmail.com un jāvienojas par pakalpojuma saņemšanas datumu un laiku testēšanas nedēļas ietvaros vai vēlāk. 

  Veikt HIV un hepatītu B un C, kā arī sifilisa eksprespastus iespējams arī citos Latvijas HIV profilakses punktos.

  Laicīga HIV un hepatītu infekciju diagnostika ir ļoti svarīga ne tikai pašam inficētajam, bet arī visai sabiedrībai kopumā, jo, personai zinot savu testa rezultātu, samazinās iespēja, ka tā piekops riskantus uzvedības paradumus un inficēs citus.

  Eiropas testēšanas nedēļa ir iniciatīva, kas uzsākta 2013. gadā ar mērķi palielināt sabiedrības informētību par to, cik svarīgi ir savlaicīgi un regulāri veikt HIV un hepatītu B un C testu, lai samazinātu cilvēku skaitu, kuri nezina savu diagnozi, kā arī novērstu infekcijas vēlīnu atklāšanu. 2017. gadā vairāk nekā 600 organizācijas no 53 valstīm piedalījās testēšanas nedēļā un vairāki tūkstoši cilvēku uzzināja savu HIV un hepatītu statusu.

  Kopš 2016. gada Eiropas Savienības valstu vidū Latvija diemžēl ieņem pirmo vietu jauno HIV infekcijas gadījumu skaita ziņā un, kā liecina  biedrības "Baltijas HIV asociācija" publicētā statistika – HIV izplatība Latvijā ir trīs reizes augstāka nekā Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomiskajā zonā.

  Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra statistiku, 2017. gadā  pirmreizēji reģistrēts 371 jauns HIV infekcijas saslimšanas gadījums, kas nozīmē, ka katru dienu kāds Latvijas iedzīvotājs saņem pozitīvu HIV testa atbildi. Kopējais Latvijā reģistrētais HIV infekcijas gadījumu skaits līdz 2018. gada 1. jūlijam ir 7472 gadījumi. Pretēji sabiedrībā valdošajai pārliecībai, ka HIV attiecas tikai uz intravenozo narkotiku lietotājiem, visbiežāk HIV infekcija tiek nodota heteroseksuālā ceļā (t.i. dzimumkontakta laikā starp sievieti un vīrieti).

  Latvijā diemžēl nav precīzas statistikas par B un C hepatīta skarto skaitu. Tiek lēsts, ka mūsu valstī ir aptuveni 50 tūkstoši ar C hepatītu inficētu cilvēku, bet ar B hepatītu inficēto skaits ir nedaudz mazāks.

  Papildu informācija

  Madara Lapsa
  Atkarību profilakses centra vadītāja 
  Tālrunis: 26 308 079
  E-pasts: madara.lapsa@liepaja.lv