Gatavojoties jaunajai apkures sezonai, īr īstais laiks piedomāt pie tā, lai jaunais apkures periods būtu ar iespējami zemākām izmaksām.
Protams, visefektīvāk ir siltināt ēkas norobežojošās konstrukcijas, patēriņu samazinot par aptuveni 50 %, bet, ja process vēl nav uzsākts, tad tas būs jādara nākamajā gadā. Šogad vajadzētu piedomāt pie citiem aspektiem.
Regulējama apkures sistēma
Ēkas ir dažādas un apkures sistēmas tāpat, bet būtiski ir tas, vai katrs iedzīvotājs var regulēt temperatūru savā dzīvoklī jeb mājā un katrā istabā atbilstoši tās pielietojumam. Piemēram, ja ēkā ir vecā viencauruļu apkures sistēma, tad ir jādomā par to, ka pirms radiatora var pievienot apvedcauruli, kas nodrošinās cirkulāciju arī gadījumā, ja radiatora termogalva būs aizvērta. Nekādā gadījumā nedrīkst uz šādas apkures sistēmas uzstādīt termogalvas bez apvedcaurulēm, jo cirkulācija tiks vienkārši apstādināta un auksti būs arī augšējo un apakšējo stāvu radiatori. Protams, ka šādu apvedcauruļu ierīkošanu ir jāveic visai mājai un to jāorganizē mājas apsaimniekotājam.
Gadījumā, ja mājai nav uzkrājuma šādu darbību finansēšanai, Altum ("Attīstības finanšu institūcija Altum" AS) ir pieejams Daudzdzīvokļu māju remonta aizdevums. Lasīt vairāk
Siltumenerģijas patēriņa uzskaite
Vislielākās priekšrocības ir horizontālajai apkurei un individuālajiem siltuma skaitītājiem, bet ja tāda mājās nav ierīkota, tad jādomā par alokatoru uzstādīšanu un patērētā siltuma proporcionālu sadalīšanu pa dzīvokļiem atkarībā no patēriņa. Šeit gan jāņem vērā, ka dzīvokļu īpašniekiem vajadzēs vienoties arī par siltuma maksas sadalīšanu divās daļās – pastāvīgo maksu, atkarībā no dzīvokļa platības, un mainīgo daļu, atkarībā no patēriņa. Tas vajadzīgs, lai līdzsvarotu maksu par siltumu ēkas ārējos un iekšējos dzīvokļos.
Nākamais solis ir elektronisko radiatoru termogalvu uzstādīšana un ieprogrammēšana atbilstoši katras apkurināmās telpas pielietojumam. Mūsdienās to var darīt no viedtālruņa. Šādām termogalvām ir vairākas priekšrocības - telpā nekad netiks pārsniegta uzstādītā temperatūra, perfekti var ieregulēt komforta un ekonomisko (nakts vai kad neviens nav mājās) režīmu, termogalvas automātiski aizveras, kad tiek atvērts logs vēdināšanai, termogalvas ir adaptīvas, tas nozīmē, ka tās pašas spēj noteikt, cikos un cik daudz ir jāsāk vērties vaļā, lai piemēram plkst. 7.00 istabā būtu 21 grāda temperatūra. Šādas darbības paveikt rokas režīmā ir praktiski neiespējami, tāpēc automatizācijas gadījumā var rēķināties ar ekonomiju apmēram 10 % apmērā, pie nosacījuma, ja saprātīgi ir saprogrammēti laika grafiki katrā telpā. Kvalitatīvas termogalvas internetā var pasūtīt, sākot no 40 eiro. Pēc ieregulēšanas vienīgās rūpes ir apmēram reizi divos gados nomainīt baterijas.
Pareiza telpu vēdināšana
Ja telpās nav mehāniskās ventilācijas ar siltuma atgūšanu, ļoti būtiska ir pareiza telpu vēdināšana. Vēdināšanas mērķis ir ātri apmainīt telpā gaisu, nevis telpu atdzesēt ar vēdināšanu, kas ir izplatītākā kļūda un maksā dārgi, jo dārgais siltums vienkārši izplūst ārā pa logu 100% apmērā.
Atverot vismaz divus logus (vēlams pretējās pusēs), tiek izraisīts īslaicīgs (atkarībā no vēja ātruma, apmēram 5 min.) caurvējš, gaiss telpā tiek apmainīts, bet temperatūra nosvārstās ļoti nedaudz, jo visas virsmas telpā atstaro uzkrāto siltumu. Šādi gaisu var mainīt vairākas reizes dienā un tas būs ekonomiski pareizi.
Uzmanība jāpievērš arī dzīvokļa vai mājas blīvumam – jāmeklē vai aukstais gaiss kaut kur neiekļūs nekontrolēti, jo tas atkal paaugstina izmaksas.
Tāpat ir jāatspēko mīts par t.s. “ziemas vēdināšanu”, kad loga atvēršanas rokturis tiek atstāts 45 grādu leņķī uz augšu. Šādi var rīkoties laika posmā ārpus apkures sezonas, bet apkures sezonā gan nē, jo tad tiek izraisīta nekontrolēta gaisa apmaiņa, kas atkarībā no vēja stipruma var sagādāt lielus pārsteigumus apkures rēķinos. Minimālās gaisa apmaiņas nodrošināšanai labs risinājums ir speciālas ventilācijas atveres logos, kuras iedzīvotāji var paši iegādāties un uzstādīt.
Svarīgi zināt, ka pareizi vēdinot telpas tiks nodrošināts optimāls relatīvā mitruma līmenis 30–65 % apmērā. Ja aukstā laikā telpas pārvēdina, relatīvais mitrums var samazināties kritiski un tas jau ietekmē cilvēka veselību – āda kļūst sausa, arī mutes dobuma gļotāda un acis, cilvēkam pazeminās imunitāte.
Laicīga apkures sezonas uzsākšana
It kā taupības nolūkā, uzsākot apkures sezonu pārāk vēlu, tas var izrādīties dārgāk nekā to darot laicīgi, jo:
- Dzīvojot pazemināta komforta apstākļos var vieglāk saaukstēties un uz laiku zaudēt ienākumus slimošanas dēļ;
- Telpās būs paaugstināts mitrums un izelpotās ogļskābās gāzes CO2 koncentrācija (jo vēdināt negribēsies zemās temperatūras dēļ), kas veicinās saslimšanu un bojās jūsu īpašumu pārmērīga mitruma dēļ;
- Piesildot ar elektrību, var sanākt dārgāk nekā gribētos un jārēķinās, ka to dara visa māja, kas rada ievērojamu slodzi uz parasti ne tik jaunu elektroinstalāciju, kas, savukārt, rada ugunsgrēka risku;
- Aukstais gaiss caur ārsienām tiks “ievilkts” iekšpusē, lai to dabūtu ārā (it īpaši siltinātās ēkās), vajadzēs ļoti daudz siltumenerģijas par ko maksāsiet jūs.
Tāpēc labāk apkuri ir pieslēgt laicīgi, jo patēriņu regulē elektroniskas iekārtas atkarībā no āra gaisa temperatūras devēja jūsu ēkas ziemeļu pusē un, pie pareizi noregulēta siltummezgla, apkuri nav ne jāizslēdz, ne jāieslēdz visu gadu, jo tas notiek pilnībā automātiski. Iepriekš minētais attiecas arī uz pilnībā aizgrieztām radiatoru termogalvām. Savienojumā ar sliktu vēdināšanu tas būs ātrākais ceļš, lai tiktu pie pelējuma un nav svarīgi vai ēka ir siltināta vai nē.
Skatīt: SIA "Liepājas enerģija" padomi, kas palīdzēs ietaupīt siltumenerģijas patēriņu
Kā pāriet no gāzes apkures uz šķeldu (Liepājas enerģija), atstājot abas apkures, lai ir alternatīva un var izvēlēties attiecīgajā brīdī izdevīgāko?
Katrs gadījums ir jāvērtē atsevišķi, jo jāskatās, cik tuvu vai tālu māja atrodas no siltumtrases, kāds būs iespējamais siltumenerģijas patēriņš, kur varēs izvietot siltummezglu, kā to pieslēgt apkures un karstā ūdens sistēmām utt. Tāpēc iedzīvotājiem jāzvana uz SIA “Liepājas enerģija” klientu apkalpošanas daļu pa tālruni 63 488 866 vai 63 425 689, e-pasts: info@liepajasenergija.lv.
Saules paneļu uzstādīšana, kāds ir valsts atbalsts, kur meklēt informāciju?
Saules paneļu un citu atjaunojamo resursu izmantošanu privātmājās var veikt Altum programmas “Privātmāju energoefektivitāte” vai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) programmas ietvaros.
Aptuvenus jaudas un izmaksu aprēķinu kalkulatori ir pieejami dažādās interneta vietnēs. Arī uzstādīšanas pakalpojumu piegādātāji ir pieejami dažādi, kas arī atrodami dažādās interneta vietnēs. Pirms konkrēta komersanta izvēles ieteikums ikvienam ir painteresēties par jau esošo klientu apmierinātību ar pakalpojuma kvalitāti.
Skatīt: vairāk informācijas par saules paneļu uzstādīšanu Liepājas pilsētas teritorijā