Izstāde divu izcilu vienas dzimtas mediķu piemiņai11. februāris, 2020Kultūra

  Liepājas pārstāvniecībā Rīgā, kas atrodas Jēkaba kazarmās, no 10. februāra līdz 10. martam ikvienam interesentam iespējams apskatīt ekspresizstādi, kas veltīta divu izcilu vienas dzimtas ārstu – Rasmas Kaju (1934.–1995.) un Oleva Kaju (1964.–2019.) piemiņai.

  Rasma Kaju bija ārste, ķirurģe un Liepājas Medicīnas skolas direktore laika posmā no 1963. līdz 1992. gadam. Izcila personība, kuru vēl aizvien atceras dažādu paaudžu liepājnieki gan kā ļoti erudītu ārsti, gan dzīvesgudru, pieredzējušu mācībspēku. Liepājas Medicīnas skola Rasmas Kaju laikā piedzīvoja īstu uzplaukumu. Savukārt viņas dēls Olevs Kaju arī bija ārsts, ķirurgs, kurš savu karjeru medicīnā sācis Liepājā, taču pēc ārstniecības studiju beigām strādājis P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas klīnikā, ko vadīja profesors Vladimirs Utkins, Latvijas Ģimenes centrā un Jūrmalas slimnīcā. Olevu Kaju viņa pacienti atcerēsies kā talantīgu, veiksmīgu ārstu, kura kontā ir ap 10 000 ķirurģisku operāciju.

  Izstādē aplūkojamas Kaju dzimtas fotogrāfijas, dažādi dokumenti, tai skaitā gan Rasmas Kaju, gan Oleva Kaju skolas liecības un atestāti, kas apliecina dažādu mācību iestāžu absolvēšanu, vairāki savulaik periodiskajos izdevumos publicēti raksti, kā arī Rasmai Kaju piederējis asinsspiediena mērāmais aparāts, kas mūsdienās uzskatāms gandrīz vai par antīku.

  Par izstādes “naglu” uzskatāmas divas ļoti īpašas lietas: Oleva Kaju rakstīta vēstulīte savai vecaimātei uz Aizputi un Rasmas Kaju klade, kurā daktere vārds vārdā ir pārrakstījusi kādu padomju laikos aizliegtu ārzemju autora romānu ar mērķi, lai to varētu lasīt viņas dēli un mazbērni. Kopumā šādu klažu, kurās pārrakstīti biezi romāni, esot ap simts. Kādā veidā Rasma Kaju pie aizliegtās literatūras darbiem tikusi, viņas radiniekiem nav zināms. Nav arī saprotams, pa kuru laiku daktere šos biezos romānus spējusi pārrakstīt.

  Izstādes idejas autors ir Ivo Kaju; tās veidotāja un kuratore – Latvijas Rakstnieku savienības biedre, rakstniece Lāsma Gaitniece.

  Ar ārstu Rasmas un Oleva Kaju biogrāfiju plašāk iespējams iepazīties Lāsmas Gaitnieces kultūrvēsturiskas ievirzes darbā “Dziednīca pie jūras. Versija par Liepājas medicīnas vēsturi” (Rīga: apgāds “VESTA-LK”, 2017).

  Informāciju sagatavoja

  Lāsma Gaitniece
  Latvijas Rakstnieku savienības biedre, rakstniece