Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

    Kādu redz bijušo rūpnīcu Liepājas Metalurgs bērni un jaunieši noskaidro Liepājas Jauniešu otrais forums27. marts, 2023Jaunieši

    Jauniešu kopbilde
    1 no 1

    24. martā, Liepājas Jauniešu otrā foruma “Mana nākotnes pilsēta” ietvaros, noslēdzās trīs dienu hakatons vidusskolu un augstskolu jauniešiem, kuri turpināja attīstīt Liepājas pirmskolas, sākumskolas un pamatskolu skolēnu radošos darbus - kā nākotnē varētu izmantot un pārbūvēt atsevišķas bijušās rūpnīcas “Liepājas Metalurgs” ēkas un attīstīt plašo teritoriju.

    Forums noslēdzās ar ekskursiju pa bijušās rūpnīcas teritoriju, lai redzētu kā tur izskatās šobrīd.

    Liepājas SEZ pārvalde un pašvaldība bijušās rūpnīcas Liepājas Metalurgs teritorijā redz iespēju izveidot videi draudzīgu industriālu parku, kurš tiktu integrēts pilsētvidē un būtu pieejams ikvienam, vienlaikus blakus moderniem ražošanas uzņēmumiem, kas darbojas pēc aprites ekonomikas principiem, būtu vieta arī dažādām radošām un aktīvām nodarbēm.

    Kā atklājot Liepājas Jauniešu otrā foruma “Mana nākotnes pilsēta” noslēguma pasākumu, uzsvēra Liepājas SEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis, jaunieši būs tie, kuri veidos nākotnes Liepāju – tāpēc viņu idejas un domu lidojums tiks ņemtas vērā, plānojot bijušās rūpnīcas “Liepājas Metalurgs” teritorijas attīstību. “Simboliski, ka šī teritorija zināmā mērā ir iepriekšējo ciklu pilsētas attīstības simbols, un tieši ar šīs teritorijas attīstību, bet jau jaunā formā, mēs redzam pilsētas attīstību nākotnē. Zīmīgi, ka teju visās prezentācijās nefigurē vairs termins “trīs skursteņi”, bet “trīs torņi” – ir izaugusi jau paaudze, kura savām acīm nav redzējusi vai aizmirsusi kūpošos Metalurga skursteņus, un tos piedāvā pārveidot, piemēram, par skatu torņiem.”

    Liepājas Jauniešu otrā foruma 1. kārta norisinājās 2022. gada oktobrī un novembrī. Kopumā iesaistījās 11 Liepājas pirmskolas un sākumskolas izglītības iestādes. Ar pedagogu starpniecību bērniem tika piedāvāti pieci esoši objekti, kuru pielietojumam nākotnē noderētu labas idejas - metāllūžņu pieņemšanas cehs, metāla lauztuve, siltumtrašu estakādes, siltumnīcas, kā arī pagājušā gadsimta 70-tajos gados celtais bunkurs – civilās aizsardzības patvertne. Lielākā daļa bērnu un jauniešu veidoja atrakciju parkus, akvaparkus, daudzfunkcionālus sporta laukumus, kafejnīcas, bibliotēkas, papildinot tās ar dažādām interesantām lietām, piemēram, kaķiem. Bija arī botāniskais dārzs ar taureņiem, Inženieru skola vecajā metāla lauztuves ēkā. Visi radītie darbi tika noglabāti “Ideju bankā”, kurus tālāk izmanto pamatskolu jaunieši.

    2. kārtā pamatskolas bērni attīstīja idejas līdz digitālam vai materiālam modelim ar funkcionālu pamatojumu. Aktivitāte bija liela un arī radošie darbi dažādi un interesanti. Īpašu uzmanību izpelnījās J. Čakstes 10. vidusskolas komanda, kura attīstot Liepājas Centra sākumskolas ideju par bijušā Liepājas Metalurga trīs skursteņu pārveidi par skatu torņiem, bija to attīstījuši līdz kuģim ar trīs mastiem, saglabājot skatu torņu ideju.

    Foruma noslēguma hakatonā dažādu pilsētas vidusskolu, profesionālo izglītības iestāžu un augstskolu jaunieši veidoja jau detalizētas un pamatotas sākumskolas un pamatskolas ideju attīstības modeļus un prezentēja tās īpaši izveidotai žūrijai. Prezentācijas saturā jaunieši bija iekļāvuši – kāpēc izvēlējās šo ideju, kā to pilnveidoja un attīstīja, kā tas darbosies un kā to īstenot.

    Jauniešu idejas un radošos risinājumus vērtēja īpašā izveidota žūrija, kuras sastāvā strādās - Liepājas SEZ pārvaldes pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis, Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Salvis Roga, neatkarīga eksperte Anete Bērziņa, Liepājas Izglītības pārvaldes pārstāve Baiba Bolšteine un Liepājas Novada fonda pārstāve Gita Paspārne.

    Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Salvis Roga: "Esmu patiesi iedvesmots redzot, cik aktīvi dažāda vecuma skolēni iesaistās ideju radīšanā par degradētu pilsētas teritoriju, kas pavisam drīz transformēsies un kļūs par zaļāko industriālo parku Eiropā. Pilsēta ir nepārtrauktā attīstības procesā - vienmēr ir svarīgi atrast balansu starp visām pilsētas jomām, un tas, ka varam šo nākotnes vīziju radīšanā iesaistīt jauniešus, ir fantastiski. Arī paši jaunieši atzīst, ka šis bijis interesants komandas darbs - beidzot varot nolikt malā viedierīces, radīt idejas, diskutēt, zīmēt, līmēt, veidot 3D vizuālizācijas un trenēt savas prezentēšanas prasmes. Pilsētai ir svarīgi, lai jaunieši ik dienu apgūst jaunas zināšanas – viņi būs tie, kas nākotnē veidos Liepāju, un liepājnieki ir ieinteresēti, lai pilsētu veido gudri cilvēki. Izaugsme sākas tur, kur beidzas komforta zona, tāpēc novēlu jauniešiem arvien biežāk uzdrīkstēties būt drosmīgiem, radošiem, erudītiem un zinātkāriem."

    Liepājas otro Jauniešu forumu “Mana nākotnes pilsēta” rīko Liepājas Novada fonds un Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde, sadarbībā ar Liepājas Izglītības pārvaldi un Būvvaldi. Kā norāda Liepājas Novada fonda valdes priekšsēdētāja Aiga Jaunskalže, forums divi gadu laikā ir uzkrājis pieredzi un noteikti forumu rīkos arī nākamgad, jo tā galvenais mērķis ir iesaistīt visu vecumu bērnus savas pilsētas nākotnes plānošanā, veicinot domāt un saviem sapņus izstrādāt redzējumu un attīstības iespējas.

    Informāciju sagatavoja

    Līga Ratniece - Kadeģe
    Sabiedrisko attiecību speciāliste
    Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde
    Tālrunis: 63 407 708
    E-pasts: liga@lsez.lv