Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

  Liepājā apskatei būs atvērts viens no Eiropas zinātniskās flotes modernākajiem kuģiem "Aranda"11. maijs, 2023Vide un dzīvnieki

  Eiropas zinātniskās flotes kuģis "Aranda"
  1 no 1Eiropas zinātniskās flotes kuģis "Aranda"

  15. jūnijā Liepājā ieradīsies Somijas zinātniskais kuģis "Aranda", kas ir pilnvērtīga peldošā laboratorija ar plašu datu vākšanas un paraugošanas instrumentu arsenālu un sniedz nozīmīgu ieguldījumu jūru un okeānu novērošanā un uzraudzībā.

  Somijas Vides institūta jūras pētnieciskais kuģis "Aranda’’ ar tā zinātnieku komandu pietauvosies Tirdzniecības kanālā pretim Muitas mājai, Vecajā ostmalā 54, lai iepazīstinātu apmeklētājus ar jūru un okeānu izpēti un Baltijas jūras vidi. Kuģa ikdiena ir visnotaļ noslogota, veicot regulārus pētniecības reisus Baltijas jūrā, tādējādi kalpojot par nozīmīgu platformu jūras izzināšanā.

  Liepājā 66 metrus garais kuģis ‘’Aranda’’ tiks atvērts publiskam apmeklējumam no plkst. 13.00 līdz 18.00, savukārt, organizētām skolēnu grupām atvēlētais laiks būs no plkst. 9.00 līdz 12.00. Papildus kuģa apmeklējumam, ikvienam interesentam no plkst. 9.00 līdz 18.00, turpat pretim Muitas mājai uzstādītajā telšu pilsētiņā, būs iespēja piedalīties dažādās tematiskās darbnīcās un izzinošās aktivitātēs kopā ar Latvijas Hidroekoloģijas institūta, Liepājas Universitātes un Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Zinātnes un izglītības inovāciju centra (ZIIC) Koprades telpas ‘’Dabas māja’’ speciālistiem.

  1989. gadā būvētā un 2018. gadā pārbūvētā ‘’Aranda’’ ir moderns ledus klases pētniecības kuģis, kas projektēts un būvēts īpaši Baltijas jūras izpētei, taču spēj darboties arī Arktikas un Antarktikas jūrās. Arandas īpaši aprīkotajās, 270 kvadrātmetrus plašajās laboratorijās ikdienā darbojas gandrīz 30 zinātnieku komanda. Uz kuģa esošā virtuve, kajītes un pat zinātniskā bibliotēka ļauj tam doties līdz pat divus mēnešus ilgos pētniecības reisos. Pasaulē, īpaši aprīkotu kuģu izmantošana pētniecībā ir aizsākusies jau 18. gadsimta otrajā pusē. Mūsdienu pētniecības kuģi ir veidoti tā, lai kalpotu par pilnvērtīgām pētniecības atbalsta platformām, ņemot vērā pieprasījumu pēc zinātnē balstītas informācijas, straujo tehnoloģiju attīstību un pieaugošo vajadzību pēc jauniem okeāna novērojumiem. Zinātniskā kuģa ‘’Aranda’’ vizīti Liepājā starptautiskā projekta BALTICITIES ietvaros organizē Somijas Vides institūts SYKE sadarbībā ar Somijas vēstniecību Latvijā, Liepājas pilsētas pašvaldības administrāciju, Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldi, Liepājas Universitāti un Latvijas Hidroekoloģijas institūtu.

  Kontaktinformācija

  Diāna Stendzeniece
  Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas vides nodaļa
  Tālrunis: 63 404 745
  E-pasts: diana.stendzeniece@liepaja.lv

  Saziņa par skolēnu grupu (7.–12. klašu vecumposmā) iespēju apmeklēt kuģi

  Renāte Meļķe
  Liepājas pilsētas Izglītības pārvalde
  Tālrunis: 26 164 739
  E-pasts: renate.melke@liepaja.edu.lv