Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

    Liepājas muzejā atklās Sandras Vensko jaunāko dzejas grāmatu “Pieres vieta”11. septembris, 2019Kultūra

    Piektdien, 13. septembrī, plkst. 13.00 Liepājas muzeja vestibilā, Kūrmājas prospektā 16/18, paredzēts atklāt dzejnieces, rakstnieces un dramaturģes Sandras Vensko jaunāko dzejas grāmatu “Pieres vieta”, kas ir jau četrpadsmitais autores darbs literatūrā.

    Grāmata dienasgaismu ieraudzījusi izdevniecībā "Dienas grāmata" ar Liepājas pilsētas pašvaldības finansiālu atbalstu. Kā konsultants tās tapšanā iesaistījies arī Jānis Elsbergs, redaktores pienākumus uzņēmusies Dace Sparāne-Freimane, bet par māksliniecisko noformējumu parūpējies Jānis Esītis.

    Plānots, ka grāmatas atvēršanas pasākumā piedalīsies arī izdevniecības "Dienas Grāmata" pārstāvji: Ieva Grabe un Sandras Vensko lielprozas darbu - "Adele" un "Maigā okupācija" redaktore Gundega Blumberga, bet par pasākuma vadīšanu rūpēsies aktieris Ingars Gudermanis.

    Grāmatā iekļautie dzejoļi tapuši pēdējo desmit gadu laikā, un tiem piemīt sava veida retrospektīvs raksturs par to, kas visos laikos nemainīgi mainīgs. “Pieres vieta” stāsta par mums, par šodienu, par mīlestību, sāpēm, mīļiem un gaišiem cilvēkiem.

    Tā rada ironiskas un ne tik smeldzīgas atklāsmes un sniedz mudinājumu mainīties, žēlot, saudzēt un pasargāt. Runāt klusi, skaļi, iestāties par otru, palīdzēt sev un citiem, kad grūti. Redzēt un just, būt te un tagad ar vēsturi un nākotni, un sirdsapziņu mierā, iztēloties, kas būs.

    Uz jaunās grāmatas aizmugurējā vāka atrodami vārdi - pieres vieta dzimst klusumā. Skaidrs, ka grāmatas nosaukums izvēlēts ļoti labskanīgs, bet reizē arī rada pārdomas – kas tad īsti ir pieres vieta? Droši vien, tā ir katram sava, bet pati autore stāsta, ka viņas pieres vieta ir prāta stāvoklis, ko cilvēks saskarsmē ar pārējo pasauli nemitīgi izmaina. Garīgās metamorfozes notiek nemitīgi. Tomēr varbūt tieši tāpēc, ka nemitīga prāta kontrole nav iespējama, cilvēks spēj piedzīvot un pārdzīvot visus dzīves kāpumus un kritumus.

    Grāmatas redaktore Dace Sparāne-Freimane raksta: “Pēc psiholoģiski un poētiski spriegajiem romāniem “Maigā okupācija” (2014) un “Adele” (2019), autore atgriežas pie lasītājiem ar dzeju, kas savā ziņā ir arī šo minēto romānu pieres vieta. Poēma nobendētajiem Liepājas slimnīcas ārstiem, “astoņas tēta vēstules savai mammai” patiesas, tīras smeldzes noti notur apbrīnojamā augstumā. Vīrietis kara murgu kaujamlops, vīrietis saudzējams un apbrīnots mīļotais un arī vīrietis asinskārais kundziņš — viņi visi ir šeit.”

    Informāciju sagatavoja
    Ilze Skangale
    Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste
    Tālrunis: 22 333 723
    E-pasts: ilze.skangale@liepaja.lv