Pavasari, meža burvību un putnu dziesmas Liepājas iedzīvotājiem ar invaliditāti iespējams izjust un izbaudīt Liepājas Neredzīgo biedrības apsaimniekotajā sociālās rehabilitācijas un izziņas centrā Ziemupē “Dvēseles veldzes dārzs”. Šeit pieejams pašvaldības finansētais sociālās rehabilitācijas pakalpojums lauku vidē, kas daudziem liepājniekiem ar invaliditāti ir vienīgā iespēja izkļūt ārpus sava mājokļa un pilsētas.
Sociālās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanai šopavasar liepājnieki piesakās īpaši aktīvi – ja februārī un martā to izmantoja 44 cilvēki, tad šobrīd jau pieteikušies 102. Pakalpojumu cilvēki ar visu veidu invaliditāti var izmantot līdz 100 stundām kalendārajā gadā. Pašvaldības budžetā šim mērķim šogad ieplānoti 40 166 eiro.
Tā kā maksimālais pieteikumu skaits šobrīd jau gandrīz sasniegts, pakalpojumu iespējams saņemt, ja kāds, kurš pieteicies, veselības vai dažādu citu apstākļu dēļ atsakās to izmantot. 2024. gadā rehabilitācijas pakalpojumam lauku vidē tika saņemti pavisam 136 iesniegumi, bet to izmantoja 107 personas, no kurām tikai puse - maksimāli noteiktās 100 stundas.
Lai pieteiktos pakalpojumam, personām ar invaliditāti vispirms jākonsultējas Liepājas Neredzīgo biedrībā par brīvajām vietām, zvanot pa tālr. 63 431 535. Pēc tam Liepājas Sociālajā dienestā nepieciešams nokārtot formalitātes pakalpojuma piešķiršanai, iepriekš vienojoties par pieņemšanas laiku pa tālr. 63 489 673.
“Dvēseles veldzes dārzs” ir vieta, kur nesteidzīgā lauku vidē satikties ar citiem cilvēkiem, doties pastaigā pa mežu, rušināties dārzā un baudīt cita veida lauku burvību. Cilvēki no Liepājas ar visa veida invaliditāti šeit var bez maksas gan baudīt dabu, gan arī apgūt un uzlabot pastāvīgas funkcionēšanas iemaņas, piedalīties dažādās radošās nodarbībās, trīs reizes rehabilitācijas pakalpojuma laikā baudīt pirts priekus.
Šeit ir basketbola un futbola laukums, trenažieri, labirints ar 600 tūjām, augļu dārzs, zemeņu un kartupeļu lauks, “ baskāju taka” , dīķis, kurā iespējams gan vizināties ar laivām, gan peldēties invalīdu ratiņkrēslā. Klienti arī piedalās dārza un citos saimniecības darbos, vāc ārstniecības augus, lasa ogas, trenē savas sajūtas “ baskāju takā” un “sajūtu dārzā”, kur pie īpaši ierīkotām augstām dobēm ir iespēja piekļūt un strādāt arī cilvēkiem ratiņkrēslā. Dobēs aug daudz garšvielu, ko sajust un izsmaržot. No pašu izaudzētajiem produktiem tiek gatavotas un baudītas veselīgas maltītes.
Kā uzsver Liepājas Neredzīgo biedrības vadītājs Māris Ceirulis, Dvēseles veldzes dārzā cilvēki ar invaliditāti pēc ilgāka pārtraukuma var atkal apgūt darba iemaņas, atpazīt savu varēšanu un sajusties vajadzīgiem sabiedrībai. Daudzi pēc sociālās rehabilitācijas iziešanas spēj kvalificēties NVA subsidētajām darba vietām un turpina šeit strādāt arī algotu darbu. “ Dvēseles veldzes dārzā” vasarā algotu darbu šovasar strādās ap 80 cilvēku.
Nokļūt uz “Dvēseles veldzes dārzu” pakalpojuma saņēmēji var ar Neredzīgo biedrības transportu, kas aizved klientus no mājām un atved atpakaļ. No 1. maija rītos un vakaros sācis kursēt arī sabiedriskais transports.
Informāciju sagatavoja
Gunta Jākobsone
Liepājas Sociālā dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālrunis: 29 106 561
E-pasta adrese: gunta.jakobsone@liepaja.lv
www.liepaja.lv/socialais-atbalsts-un-pabalsti