Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

  Jūras svētkus svinēsim ar plašu kultūras, izklaižu un izzinošu pasākumu piedāvājumu21. jūnijs, 2022Kultūra

  2022. gada Jūras svētku norises karte
  1 no 1

  Jūras svētki Liepājā šogad tiks svinēti skaistajā Liepājas Jūrmalas parkā - teritorijā no Jūrmalas ielas līdz Rožu ielai, ietverot arī pludmales zonu.

  Svētku rīts 9. jūlijā tradicionāli sāksies ar piemiņas brīdi pie pieminekļa bojā gājušajiem jūrniekiem un zvejniekiem pulksten 11 Kūrmājas prospekta galā.

  Muzikālie, izklaidējošie un izzinošie pasākumi svētku dienā liepājniekiem un pilsētas viesiem būs pieejami no pulksten 12.00. Uz lielās svētku skatuves apmeklētājiem tiks piedāvāta muzikālā programma dažādām gaumēm un vecumiem, īpaši piedomājot par jūras tēmu un dzīves ritumu, kas valda pilsētā pie jūras.

  Dienas daļā mazākie Jūras svētku apmeklētāji varēs piedalīties un rotaļāties dažādās aizraujošās un izglītojošās atrakcijās.

  Pludmalē svētku dalībniekiem būs iespēja profesionāļu vadībā veidot smilšu skulptūras, zinošu speciālistu vadībā pētīt un izzināt dabas procesus. Ar savu piedāvājumu visas dienas garumā liepājniekus un Liepājas viesus priecēs amatnieku un mājražotāju tirdziņš. Vakara programmā uz lielās skatuves uzstāsies Latvijā populāri un iemīļoti mūziķi.

  Liepājnieki aicināti sekot līdzi svētku programmas aktualitātēm, izvēlēties sev interesējošus piedāvājumus no plašā pasākumu klāsta un piedalīties!

  Skatīt: svētku programma (.pdf)

  Lai nodrošinātu svētku organizatoriskos darbus, piektdien, 8. jūlijā no pulksten 19.00 līdz sestdienas, 9. jūlija pulksten 24.00 tiks ierobežota auto apstāšanās un novietošana stāvvietās Liepu ielas posmā no Jēkaba Janševska līdz Jūrmalas ielai. Ierobežojumi attiecas arī uz iebraukšanu parka un pludmales teritorijā. Lasīt vairāk

  Jūras svētkus pieteiks laivu un kuģu parāde

  Gatavošanos Jūras svētkiem jau piektdienas vakarā, 8. jūlijā pulksten 20 simboliski pieteiks laivu un kuģu parāde Tirdzniecības kanālā. Šāds pasākums Liepājā notiek kopš 2019. gada, un tā rīkotāji ir Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvalde sadarbībā ar laivu un kuģu īpašniekiem. Lai svētki būtu izdevušies un radītu prieku gan skatītājiem, gan dalībniekiem, komandas aicinātas saposties un sapost savus peldlīdzekļus, un piedalīties kuģu un laivu parādē “Pilsētas platumā no ezera uz jūru”. Parādē var piedalīties kuģu, kuģīšu, kuteru, jahtu, laivu, plostu, katamarānu, kanoe, kajaku, SUP dēļu vai jebkura cita ūdens pārvietošanās līdzekļa pārvaldītāji. Pieteikt savu komandu un ūdens transporta līdzekli parādei iespējams līdz 7. jūlijam, sūtot pieteikumu brīvā formā uz e-pasta adresi web@lsez.lv.

  Dalībnieku pulcēšanās pasākumam plānota 8. jūlijā no pulksten 19.00. Jūras laivas pulcēsies Ziemas ostā, bet ezera laivas – pie Makšķernieku namiņa. Parādi pulksten 20.00 atklās Liepājas SEZ pārvaldes kuģi, kam sekos jūras laivas, bet tad pievienosies ezera ūdens transporta līdzekļi. Skatītāji parādi varēs vērot no dažādiem skatu punktiem ap Tirdzniecības kanāla piestātnēm.

  Svētku muzikālā programma tikai par un ap jūras tēmu

  Jūras svētku lielā skatuve jeb Muzikālā osta atradīsies parka teritorijā iepretim bērnu rotaļu laukumam. Dienas vidū īpaši domāts par mazākajiem svētku apmeklētājiem. Muzikālās ostas kapteiņa tēlā iejutīsies aktieris un pieredzējis pasākumu vadītājs Normunds Laizāns. Savukārt vakara programma aicinās svētku dalībniekus uz dejām un līdzi dziedāšanu.

  Muzikālās ostas dienas programmu atklās Liepājas Leļļu teātra aktieri, apspēlējot Jūras svētku tēmu dziesmās un rotaļās. Etnoprieka grupa “Ogas” turpinās ar lustīgām tautasdziesmām par jūru un zvejniecību. Īpašu programmu Liepājas Jūras svētkiem piedāvās enerģiskā, atraktīvā un vitālā dziedātāju Katrīna Dimanta ar grupu. Dienas muzikālo daļu uz lielās skatuves noslēgs koncertprogramma “Dziesmas par jūru”, sākot ar “Jūra krāc un vēji pūš”, “Laša kundze bola acis”, turpinot ar “Peldētājs”, “Ar mani atkal runā kaijas”, “Uz priekšu, Kurzeme”. Šīs un vēl citas populāras dziesmas izpildīs solisti Aija Vītoliņa, Andris Ērglis, Katrīna Dimanta, Atis Ieviņš un Normunds Laizāns kopā ar instrumentālo grupu Jāņa Strazda vadībā.

  Vakara programma uz lielās skatuves sāksies ar iemīļotu latviešu estrādes mūziku Normunda Rutuļa izpildījumā. Tam sekos populārās mākslinieces, dziesmu autores un izpildītājas Aminatas uzstāšanās. Vakaru noslēgs latviešu – lietuviešu internacionālais kolektīvs “Big Al & The Jokers” ar solistu Aļģirdu Šuminsku, piedāvājot interpretācijas par pasaules labākajiem swing, rhythm’n’blues un rock’n’roll skaņdarbiem.

  Īpaša svētku programma radīta bērniem

  Jūrmalas parkā pretim Daugavas stadionam iekārtosies Jautrību sala. Tajā no pulksten 12 līdz 17 darbosies radošo darbnīcu telts, kurā mazākajiem pasākuma apmeklētājiem būs iespēja apgūt jaunas prasmes stiklu mozaīku un jūras rotu veidošanā, arī gleznojot uz plēves. Īpaši aizraujoši būs Rīgas cirka žonglēšanas paraugdemonstrējumi un meistarklases.

  Lai valdītu prieks un bērniem būtu iespēja labi izkustēties, Jautrību salā notiks mini disenīte ar pasaku varoņiem “Zvēru disko”. Aktīvākie pasākuma dalībnieki varēs izmēģināt spēkus netradicionālās sporta spēlēs kā zivs karināšana tīklā, lielās kedas, makšķerēšana, zilās jūras tunelis un burbuļu stacija.

  Ne tikai bērniem, bet arī vecākiem, vecvecākiem un visiem interesentiem būs iespēja doties Ekonautu ekspedīcijās, lai pētītu dabu parkā. Tā būs īpaša iespēja iepazīt mums blakus mītošo sugu daudzveidību un simbiotiskās attiecības, kas valda starp tām, apgūt ķērpju matemātiku un kluso dabas valodu, kas var pavēstīt daudz ko interesantu un noderīgu, piemēram, kāda ir gaisa kvalitāte mūsu apkārtnē. Ekspedīcijas vadīs māksliniece un arhitekte no Lietuvas Aiste Ambrazevičūte un Anna Priedola.

  Jautrību salā noteikti jāredz arī marionešu teātra ”Kabare pupala” no Vācijas uzvedums, kas ar līdz ar muzikāliem un jautriem priekšnesumiem uzrunās un iesaistīs skatītājus interesantu un savdabīgu tēlu pasaulē.

  Ikviens varēs būvēt savu smilšu skulptūru un pētīt jūras dzīvi

  Smilšu skulptūru veidošana ir daļa no brīvdienu sajūtas un atpūtas pludmalē. Ikviens bērnībā ir centies uzbūvēt savu smilšu pili vai izveidot kādus tēlus smiltīs. Jūras svētku ietvaros Liepājas pludmalē pie Glābšanas stacijas no 12 līdz 17 ikviens interesents, bērni, ģimenes, draugi vai kolēģi aicināti uz smilšu skulptūru veidošanas meistarklasi. Nav nepieciešama īpaša pieteikšanās vai speciāls apģērbs un veidošanas instrumenti.

  Smilšu skulptūru būs iespēja būvēt gan kolektīvi, gan individuāli. Veidošanas darbs notiks profesionālu skulptoru uzraudzībā. Būs iespēja saņemt vērtīgu padomu, apgūt tehniku un iegūt pamatprasmes, lai skulptūra veidotos noturīga un veidošana padotos. Vadošā māksliniece meistarklasē būs Sanita Rāviņa, kura šogad, 16. starptautiskā smilšu skulptūru parkā "Summer Signs 2022" Jelgavā ieguva 1. vietu.

  Turpat blakus, Liepājas pludmalē būs iespēja izpētīt vienu no Liepājas lielākajām dabas vērtībām - jūru. Lai veicinātu izpratni par Baltijas jūras piekrastes bioloģisko daudzveidību, Liepājas Centrālajā pludmalē notiks jūras izziņas aktivitātes kopā ar Latvijas Hidroekoloģijas institūta zinātnieku komandu. Apmeklētāji varēs piedalīties pētnieciskā zvejas tīkla vilkšanā un tīkla sastāva izpētē, atklājot, cik pārsteidzoši bagātu jūras iemītnieku pasauli varam ieraudzīt un piedzīvot, iebrienot ūdenī vien līdz jostasvietai. Uz mūsu pašu maņām balstīta jūras iepazīšana notiks arī dažās tematiskajās darbnīcās piekrastē. Ikviens varēs aplūkot aizraujošo Baltijas jūras zemūdens pasauli gan akvārijos, gan mikroskopa palielinājumā. Apskatei būs pieejami zinātnieku ūdenslīdēju tērpi un instrumenti, ko pētnieki izmanto zemūdens paraugu ievākšanā. Tāpat darbnīcu apmeklētāji varēs noskaidrot, kādi faktori ietekmē jūras vides kvalitāti un kā zinātnieki novērtē jūras piesārņojumu.

  Ne mazāk aizraujošu iespēju uzzināt, ko jaunu, apmeklētājiem piedāvās Ekonautu pludmales laboratorija. Klātesošie varēs izmēģināt dažādus mikrofonus un sensorus, lai saklausītu saules gaismu, ēnas, zemūdens skaņas un citus, ar mūsu maņām neuztveramus dabas procesus. Atvērtajās radošajās darbnīcās zinoši speciālisti iepazīstinās ar to, kā darbojas mūsu maņas un kā varam izmantot tehnoloģijas, lai labāk izprastu dabas norises. Notiks arī performances, kurās Ekonauti centīsies uztvert vides signālus, izmantojot tādas eksperimentālas tehnoloģijas kā fotofonofonu, lai sadzirdētu dabas balsi un saspēlētos kopīgā jaunradē. Ieklausīties dabas norisēs un vajadzībās darbnīcās aicinās Teuns Karelse no Nīderlandes kopā ar Paulu Vītolu un Kristu Dinteri.

  Uzmanība veltīta arī mākslai, tradīcijām un vēsturei

  Liepājas Jūrmalas parka Akmens dārzā, uz mirkli apstājoties pēc svētku kņadas, varēsim baudīt gleznu izstādi. Vēl pirms tam, Jūras svētku nedēļā ostas promenādē, pludmalē un pilsētas ielās manīsim darbojamies gleznotājus. Jau 25 gadus gleznotāju plenērs notiek ar Liepājas SEZ pārvaldes atbalstu. Plenēra izstāde “Pilsēta un jūra” būs apskatāma svētku laikā. Tā rosinās apmeklētājus paskatīties uz mūsu pilsētu, jūru, ostu un industriālo vidi caur mākslinieciskām, radošām gleznotāja otas veidotām krāsu un kompozīcijas variācijām.

  Savukārt līdz pat vasaras beigām Liepājas SEZ pārvaldes Jahtu ostā būs iespēja apskatīt izstādi, kas ir veltīta burāšanas tradīcijām Liepājā. Izstāde tapusi, Liepājas muzejam sadarbojoties ar Liepājas SEZ pārvaldi. Apskatot izstādi, būs iespēja uzzināt, ka, piemēram, Liepājā pirmo jūras jahtklubu “Nord” atklāja jau 1883. gada maijā Attekas salas ziemeļrietumu daļā, ka pirmās “Nord” organizētās sacīkstes Liepājā notika 1911. gadā. Šos un daudzus citus interesantus faktus par burāšanas tradīciju attīstību Latvijā, par to, kas un kā mainījās pēc Otrā pasaules kara un līdz pat šodienai, būs iespējams uzzināt, apmeklējot izstādi Liepājas Jahtu ostā pie Tirdzniecības kanāla.